ଭଦ୍ରକରୁ ଧାମରା ପସେଞ୍ଜର ଟ୍ରେନ ଓ ଭଦ୍ରକ ମହା ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନ୍ୟତା ଦାବି !

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଦାବି ରଖିଲେ ଭଦ୍ରକ ବିଜେପି ସଭାପତି ।

ଭଦ୍ରକ,(ସତ୍ୟଭୂଷଣ ସ୍ଵାମୀ): ଭଦ୍ରକର ଏକମାତ୍ର ଧାମରା ବନ୍ଧର ଦୀର୍ଘ ଦଶ ବର୍ଷ ଧରି କାର୍ଗୋ ପରିବହନ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି। ଏହା ଭଦ୍ରକ ଠାରୁ ୮୦ କିଲୋ ମିଟର ଦୂରତ୍ବରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭଦ୍ରକ, ବାସଦେବପୁର ଏବଂ ଚାନ୍ଦବାଲି ତିନିଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ ଯେଉଁଠାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି | ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଧାମରା ଏବଂ ଏହାର ପଡ଼ୋଶୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଭଦ୍ରକକୁ ଆସୁଛନ୍ତି ଯେହେତୁ ଏହା ଜିଲ୍ଲା ହେଡ କ୍ୱାର୍ଟର । ଧାମରା ମଧ୍ୟ ରାଜକାନିକା ଅଞ୍ଚଳର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ, ଯେଉଁଠାରୁ ଲୋକମାନେ ଭିତରକନିକା କୁମ୍ଭୀର ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ଡଙ୍ଗା ସାହାଯ୍ୟରେ ଯାଆନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଧାମରା ବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଭଦ୍ରକକୁ ଏକ ଦ୍ୱିତୀୟ ରେଳ ଲାଇନ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ଏଣୁ ଅଵଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭଦ୍ରକରୁ ଧାମରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବାକୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ବିଜେପି ସଭାପତି ହେମନ୍ତ ପାଢ଼ୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଇ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦେଇ ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କ ଦାବିକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଧାମରାରେ ଏକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ହବ ଥିବାରୁ ପରିବହନ ପାଇଁ ବହୁ ଟ୍ରକ୍ ଦୈନିକ ଧାମରାକୁ ମାଛ ପରିବହନ କରୁଛନ୍ତି ଯାହାପାଇଁ ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିବହନ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ଏହା ରେଳବାଇ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପରିମାଣର ରାଜସ୍ୱ ଆଣିବ | ସେମାନଙ୍କ ପରିବହନ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପକୃତ ହେଉଛନ୍ତି | ଯେହେତୁ, ପୂର୍ବରୁ ଏକ ରେଳ ଲାଇନ ଅଛି ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲାଇନ୍ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।
ଅନ୍ୟପଟେ ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଭଦ୍ରକ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ କଲେଜ ହେଉଛି ଏକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଯାହାକି ଓଡ଼ିଶାର ଶାନ୍ତି ନିକେତନ କୁହାଯାଏ। ଓଡିଶାର ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ କଲେଜ । ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବ ଏହାକୁ ପଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ କଳ୍ପନା କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଏବେସୁଧା କଲେଜ ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛି | ଆଗକୁ ହୀରକ ଜୟନ୍ତୀ ଥିବାରୁ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ୨୦୧୦ ପରଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦାବିକୁ ବାରମ୍ବାର ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ମାନ୍ୟବର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି 2020 ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ କଲେଜ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ହେବ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭଦ୍ରକ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏହାର ମହାନତା ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଏକାଡେମିକ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଏହିପରି ରୂପାନ୍ତରର ଯୋଗ୍ୟ ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଭଦ୍ରକ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଭଦ୍ରକବାସୀ ସ୍ଵାଗତ କରିଛନ୍ତି।

0
0
0
s2sdefault